הבהרת שיניים
נושא הבהרת השיניים הולך ותופס תאוצה במרוצת השנים עם ההתפתחות המשמעותית שחלה בתחום. רפואת השיניים המודרנית מסוגלת לתת מענה הולם לנושא זה.
 
צבע השיניים תלוי במספר גורמים : איכות, כמות והיחסים בין הרקמות המרכיבות את השן. כמוכן יש לציין את עובדת התכהות השיניים עם העליה בגיל. בנוסף לכך יכול להיגרם שינוי צבע בשיניים/הכתמה במהלך החיים מסיבות חיצוניות או פנימיות.

 

גורמים חיצוניים להכתמה הם רבים, ונובעים בעיקר מכניסה של הצבען דרך סדקים שבאמייל (השכבה החיצונית של השן). להלן אביא מס’ דוגמאות: עישון, קפה, תה, מס’ סוגים של שטיפות פה, שתיה מרובה של יינות המכילים חומצה טאנית ועוד.
גם ללא חדירה של האמייל תוכל להתקיים הכתמה על ידי כל אחד מהגורמים שהוזכרו לעיל ועל ידי בקטריות כרומטוגניות (חיידקים צובעים).
הכתמה חיצונית יכולה להיגרם גם עקב חדירה של הצבען דרך השוליים של שחזורים בצבע השן (“סתימות לבנות”) ושינוי צבעם.

 

גורמים פנימיים להכתמה יכולים להיות גנטיים, מולדים, נרכשים או תרופתיים. שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין ע”י האם במהלך ההריון או מתן התרופה לילד מתחת לגיל 8 גורם הכתמה אפורה וקשה מאוד לטיפול. שימוש יתר בפלואוריד גורם גם כן הכתמה קשה הקרויה פלואורוזיס, חומרת ההכתמה היא כתלות במינון הפלואוריד המוגזם שניתן. סיבה נפוצה מאוד להכתמה היא שיניים לאחר טיפול שורש (בחלק מהמקרים) ושיניים שעברו מוות ספונטני (בעיקר כתוצאה ממכה).

 

באופן טבעי קיים טווח רחב ונורמלי של גוונים בשיניים. נוהגים לציין את הגוונים באותיות שבין A ל D ( A – חום, B – צהוב , C – אפור, D – אפור ורדרד). כל גוון מסומן לפי דרגת הכהות במספרים שבין 1 ל 4 (1 – בהיר, 4 – כהה). חשוב מאוד לציין שבפעולה של הבהרת שיניים אין באפשרותנו לשנות את הגוון הבסיסי אלא רק את דרגת הכהות (למשל הבהרה מ 4 D ל 2 D ) . מכאן נסיק שהמושג   “הלבנת שיניים”, שנטמע בציבור, הוא הטעיה מפורשת . שיניים אפורות לעולם לא יהפכו ללבנות. משחות שיניים המתיימרות להלבין שיניים עשויות לכל היותר להשפיע במעט על דרגת הכהות של הגוון הקיים. במקרה שרוצים לשנות את הגוון הבסיסי מבוצע ציפוי של השן בחומר מרוכב או חרסינה ולעיתים אף כתר .
 
כל פעולות ההבהרה מבוססות על שימוש בחומרים מחמצנים המסוגלים לחדור דרך האמייל, מפרקים את הקשרים הכפולים במולקולות הצבען ועל ידי כך מנטרלות את הצבע.   הבהרת השיניים אינה גורמת בשום מקרה לנזק לשיניים.
 
על מנת להגביר את סיכויי ההצלחה של הבהרת שיניים, יש לאבחן במדויק את הסיבה/הגורם לצבע השן טרם ביצוע ההבהרה. כאן המקום לציין שגם כאשר האבחון הוא נכון, לאף אחת משיטות ההבהרה הקיימות אין הצלחה של 100%. אך מאידך בביצוע נכון של ההבהרה תופעות הלוואי הם מועטות, ושווה לנסות.

שיטות ההבהרה הקיימות

הבהרת שיניים חיות

על מנת לבצע הבהרה של שיניים חיות יש לוודא שבאיזור הנראה אין כתרים (שכן הם אינם מתבהרים…) ושצבע השיניים הוא מהסוג המגיב טוב להבהרה.
 
קיימות 2 שיטות עיקריות להבהרה:

1. הבהרת שיניים בשיטת הסד – המתרפא מקבל סד המותאם לו אישית ובמשך שבוע עד שבועיים מבצע את תהליך ההבהרה על לפי הוראות שהוא מקבל במרפאה עם חומר מיוחד.

2. הבהרת שיניים בלייזר או על ידי אור כחול נראה – נעשה בטיפול אחד במרפאה, נחשב לטיפול די אגרסיבי.

על אף ששתי השיטות נמצאות אצלנו בשימוש, השיטה המומלצת היא שיטת הסד – היא אמנם איטית יותר, אך לטווח ארוך יותר היא בריאה יותר לשיניים ויציבה יותר.
 

הבהרת שן לא חיה

בהרבה מקרים שיניים אחרי טיפול שורש אשר לא מבוצע עליהן כתר – משחירות.
קיימת שיטה להבהיר שיניים אלה באחוזי הצלחה גבוהים למדי ולהימנע מכתר קדמי. הרי במידה וזה לא מצליח תמיד ניתן יהיה לעשות כתר, כך ששווה הרבה פעמים לנסות.
הטיפול אורך כ 3 שבועות במהלכם הרופא מניח חומר הלבנה מיוחד בתוך השן המושחרת ומחליף אותו כל שבוע . הטיפול אינו דורש הרדמה והוא קל למתרפא.
 

“הלבנה” אינסטנט בשיטת בתי המרקחת והפרסומות

פרסומים רבים ומשונים מציעים הבהרות אינסטנט על ידי ג’לים , משחות , לקים וכו’ .זה המקום לציין שעל מנת שהבהרה תצליח יש צורך בחומר מרוכז וכן לקבע אותו מבלי שיזוז או יימהל לזמן ארוך.
ההבהרה בשיטות אלה כמעט ואינה עובדת, השינויים הם מזעריים ביותר והמחיר הוא גבוה מאוד ביחס לתמורה המתקבלת. ראו הוזהרתם…
סגירת תפריט
Call Now Button