טיפולי שורש, טיפול שורש
טיפול שורש נועד לסלק את כל החומר החי מתוך השן , ולמעשה מבצע חניטה (mummification  ) של השן. בטיפול שורש אנו אכן ממיתים את השן, אך בניגוד לדעה הרווחת – אנו לא עוקרים אותה.
השן נותרת בצורתה החיצונית כפי שהיתה – אך היא מרוקנת מכל החומר הפנימי שהיה בה.
יש לזכור שטיפול שורש הוא בעצם אלטרנטיבה לעקירת השן.
 

סיבות נפוצות לביצוע טיפול שורש:

  • עששת עמוקה שהגיעה למוך השן
  • דלקת כרונית או חריפה במוך השן
  • מוות ספונטני של השן או מות השן עקב חבלה.
  • צרכים אסתטיים – כשנדרשת השחזה מאוד עמוקה של השן לשם יצירת כתר.


תהליך הטיפול בעששת באמצעות טיפול שורש

אחד מטיפולי השיניים הנפוצים בטיפול בעששת חמורה הינו טיפול שורש. אין ספק כי מדובר בטיפול לא נעים, אשר מעיד על הזנחה של המטופל עקב חשש מהליכה לרופא שיניים או רמת טיפול ירודה בשן. כאשר אנו סובלים מעששת חמורה שלא טופלה בזמן, אנו למעשה גורמים להרס נרחב של השן, מצב זה מחייב טיפול שיניים, טיפול שיניים המתחיל מהתייעצות עם רופא שיניים, על מנת לבדוק את מצב השן.
טיפול שורש הינו טיפול הכולל מבנה וכתר והוא נעשה על שיניים בהן העששת עברה את הזגוגית ושכבת הדנטין של השן והגיעה למוך השן, הרקמה הפנימית של השן שיש בה כלי דם ועצבים.
 
מהי בעצם עששת?
עששת היא מחלה בה נגרם הרס וריקבון לשם עקב חיידקים. השכבה החיצונית של פני שטח השיניים מכוסה בשכבה דקה, אל שכבה זו נדבקים חיידקים שבדרך כלל נמצאים בפה ונוצר מה שמכונה רובד חיידקי.
הם הופכים תוצרי סוכר לחומצות פשוטות שמחלחלות אל רובד השן וכך מתחיל פירוק איטי של השכבה המגנה על השן,עד להיווצרות עששת. עששת הינה הליך איטי שאינו קורה ביום אחד, אלא בתקופה ארוכה של מספר חודשים בהם הזנחנו את השן.
כאשר מצב העששת מגיע לדרגת חומרה מסוימת, אנו עומדים בפני עששת חמורה, כאשר בחלק גדול מהמקרים הפיתרון לבעיה זו הינו טיפול שורש.
 
לפני ביצוע טיפול שורש חייב רופא השיניים לבחון את השן באמצעות צילום רנטגן וזאת על מנת לאבחן את המחלה ולאתר האם מדובר בדלקת מוך השן, מורסה סב חודית וכדומה. במקרים בהם הנזק לשן אינו גלוי ואין סימנים רפואיים המעידים על דלקת בלתי הפיכה בבדיקה השגרתית או בצילום הרנטגן, חייב רופא השיניים לפתוח את השן ולראות לאן הגיעה העששת והאם יש צורך בטיפול שורש.
 
טיפול שורש נעשה במספר שלבים ודורש לא פעם מספר טיפולים ולא רק טיפול אחד. בשלב הראשוני בטיפול שורש פותחים את השן ומסלקים את העששת, לאחר מכן מנקים את תעלות השורש ומסלקים את רקמת המוך ורק לאחר מכן, שהעששת טופלה, ממלאים את השן בחומר מיוחד הסותם אותה. היות ומדובר בהליך מורכב יותר מסתימה רגילה, ישנם רופאי שיניים אשר יעדיפו למצות כל אפשרות אחרת, בעיקר בהיעדר ממצאים רפואיים תומכים. במקרים אילו יכול רופא השיניים לטפל בשם באמצעות הסרת העששת, ללא טיפול שורש מלא.טיפול שורש הינו טיפול שיניים פולשני ולא נעים ולכן ברוב המקרים יבצע אותו רופא השיניים כשהמטופל קיבל הרדמה מקומית. במקרים בהם השן איבדה כל תחושה וחיוניות, ניתן לבצע את טיפול השורש ללא הרדמה היות והעצבים שבשן ניזוקו.
 
לאחר טיפול שורש עלינו לשקם את  השן באמצעות מבנה עם או בלי כתר. תפקידו של המבנה הינו הגנה על השן שטופלה בפני עששת.  כאשר אנו שמים כתר על שן שעברה טיפול שורש, הכתר מגן לא רק בפני עששת, אלא גם מפני שבירה של קיר השן, היות וטיפול שורש מותיר אותו ללא תמיכה.
 

אנדודונט – רופא מומחה לטיפולי שורש

היות וטיפול שורש הינו טיפול שיניים מורכב יחסית, ישנם מקרים בהם רופאי שיניים ישלחו את המטופל לרופאי שיניים המתמחים בטיפול שורש.
 
ד”ר קורן טל הוא הרופא המבצע טיפולי שורש במרפאה, מצוי בשנת ההתמחות האחרונה, במחלקה לטיפולי שורש באוניברסיטת תל אביב.
סיים את לימודיו באוניברסיטת תל אביב ב 1998 , מורשה להיפנוזה מטעם משרד הבריאות, בעל נסיון רב מאוד בטיפולי שורש והתמודדות עם מטופלים חרדים מטיפולי שיניים .
לרשות ד”ר קורן  עומדים צילומים דיגיטליים מתקדמים לשם אבחון מיידי ומדוייק.
כאן המקום לציין שיש למעשה הזדמנות אחת לבצע טיפול שורש כמו שצריך, וקל מאוד לבצע טיפול שורש לא טוב ולא מספק. ביצוע של טיפול שורש נכון לפי כל הכללים ,היא משימה קשה מאוד לביצוע- אך שיעורי ההצלחה עולים בהתמדה.
לא פחות חשוב מכך : לרשות הרופא עומד מיקרוסקופ טיפולי המאפשר לבצע טיפול שורש אופטימלי בראיה ישירה.
במרפאה מתבצעים גם טיפולי שורש כירורגיים (אפיסקטומיות ) באחוזי הצלחה גבוהים מאוד – תחת מיקרוסקופ.
 

טיפול שורש – חידושים טכנולוגים

בתחום טיפולי השורש יש חידושים רבים כל הזמן , ואכן זהו אחד התחומים הדינמיים ביותר במקצוע.
במרפאת שיניים של ד”ר בירשאן  כמעט ולא משתמשים בפוצרים ידניים (“מחטים “) , הכל נעשה בעזרת מכשור דיגיטלי מתקדם, באמצעות פוצרים ממונעים גמישים מאוד מניקל-טיטניום (גמיש פי 500 מפוצר רגיל !).
שיטות דחיסת סתימת השורש שאנו מבצעים היא מהמתקדמות בעולם וכוללות בין השאר גם דחיסה חמה.
סגירת תפריט
Call Now Button